COVID-19: the Assembly modifies its working procedures Special page

Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Titus CORLĂŢEAN

Roles

Membership of political groups

  • Vice-Chairperson: Socialists, Democrats and Greens Group

Assembly Member

  • since 24/04/2017 Representative-Romania
  • from 20/04/2015 to 23/04/2017 Substitute-Romania
  • from 27/04/2009 to 07/08/2012 Representative-Romania

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member SOC: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights
  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy
  • General Rapporteur on the abolition of the death penalty: Committee on Legal Affairs and Human Rights
  • Second Vice-Chairperson: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights
  • Member (Co-rapporteur on Georgia): Sub-Committee on Conflicts between Council of Europe Member States
  • Full Member: Sub-Committee on the Middle East and the Arab World
  • Full Member: Sub-Committee on the implementation of judgments of the European Court of Human Rights
  • Alternate of Ms Alina Ștefania GORGHIU (Full Member): Sub-Committee on Human Rights

Activities