Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Jamila MADEIRA

Photo member

Substitute
Deputy
PS

Assembleia da República
PT - 1249-068 - Lisboa cedex
Portugal

Working language: English

Declarations of interests:
2021 , 2018

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 25/01/2021
  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group from 09/10/2017 to 26/01/2020

In the Assembly

  • since 25/01/2021 Substitute - Portugal
  • from 09/10/2017 to 26/01/2020 Substitute - Portugal

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination (since 25/01/2021)
  • Full Member: Sub-Committee on the European Social Charter (since 16/03/2021)
  • Alternate of Mr Luís LEITE RAMOS (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 25/01/2021)
  • Alternate of Ms Edite ESTRELA (Full Member): Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 16/03/2021)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts