Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Francesco BERTI

Photo member

Substitute
Deputy
Movimento 5 Stelle

Camera dei deputati
IT - 00186 - Roma
Italy

Working language: English

Declarations of interests:
2022 , 2021 , 2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 22/06/2022
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 08/10/2018 to 21/06/2022

In the Assembly

  • since 08/10/2018 Substitute - Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Culture, Science, Education and Media (since 23/11/2018)
  • Full Member: Sub-Committee on Media and Information Society (since 24/01/2019)

Interventions

Activities