Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Gianni MARILOTTI

Photo member

Substitute
Senator
Partito Democratico

Senato della Repubblica
IT - 00186 - Roma
Italy

Working language: English

Declarations of interests:
2021 , 2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 19/04/2021
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 08/10/2018 to 18/04/2021

In the Assembly

  • since 08/10/2018 Substitute - Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination (since 23/11/2018)
  • Full Member: Sub-Committee on Disability, Multiple and Intersectional Discrimination (since 24/01/2019)
  • Alternate of Mr Gianluca PERILLI (Full Member): Sub-Committee on the Rights of Minorities (since 30/01/2020)
  • Alternate of Mr Maurizio BUCCARELLA (Full Member): Sub-Committee on the Rights of Minorities (from 10/04/2019 to 28/11/2019)

Activities