Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Christoph HOFFMANN

Photo member

Substitute
Deputy
FDP

Deutscher Bundestag
DE - 11011 - Berlin
Germany

Working language: English

Declarations of interests:
2022 , 2021 , 2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Alliance of Liberals and Democrats for Europe since 23/11/2018

In the Assembly

  • since 23/11/2018 Substitute - Germany

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate of Mr Julian PAHLKE (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 24/01/2022)
  • Alternate of Mr Ulrich OEHME (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (from 21/01/2019 to 23/01/2022)
  • Alternate of Mr Julian PAHLKE (Full Member): Sub-Committee on Migrant Smuggling and Trafficking in Human Beings (since 24/01/2022)

Activities