Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Petr HOLEČEK

Photo member

Representative
Senator

Senát Parlamentu
CZ - 118 01 - Praha 1
Czech Republic

holecekp@senat.cz

Working language: English

Declarations of interests:
2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 21/01/2019

In the Assembly

  • since 25/01/2021 Representative - Czech Republic
  • from 21/01/2019 to 24/01/2021 Substitute - Czech Republic

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 25/01/2021)
  • Alternate of Ms Miroslava NĚMCOVÁ (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (from 21/01/2019 to 19/11/2020)

Activities