Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Mònica BONELL

Photo member

Representative
Member of the Council General
Groupe Démocrate

Consell General del Principat d'Andorra
AD-500 - Andorra la Vella
Andorra

monica.bonell@parlament.ad

Working language: French

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Alliance of Liberals and Democrats for Europe since 24/06/2019

In the Assembly

  • since 24/06/2019 Representative-Andorra

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Chairperson of national delegation: Standing Committee (since 24/06/2019)
  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy (since 24/06/2019)
  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 24/06/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on Integration (from 27/06/2019 to 28/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on External Relations (since 27/06/2019)
  • Alternate of Mr Oliver ALIS (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (since 27/01/2020)
  • Alternate of Mr Pere LÓPEZ (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 24/06/2019)
  • Alternate of Mr Josep MAJORAL (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (from 24/06/2019 to 26/01/2020)

Activities