Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Salvador VIDAL

Photo member

Substitute
Senator
PSOE

Senado
ES - 28013 - Madrid
Spain

Working language: English

Declarations of interests:
2022 , 2021 , 2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 30/09/2019

In the Assembly

  • since 30/09/2019 Substitute - Spain

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate of Ms Carmen LEYTE (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 24/01/2022)
  • Alternate of Mr Omar ANGUITA (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (from 06/03/2020 to 23/01/2022)
  • Alternate of Ms María Luisa BUSTINDUY (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (from 30/09/2019 to 05/03/2020)

Activities