Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Anastasios CHATZIVASILEIOU

Photo member

Substitute
Deputy
N.D.

House of Parliament
GR - 10021 - Athens
Greece

Working language: English

Declarations of interests:
2022 , 2021 , 2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 30/09/2019

In the Assembly

  • since 30/09/2019 Substitute - Greece

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Member: Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs (since 28/01/2022)
  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination (since 30/09/2019)
  • Chairperson: Sub-Committee on Disability, Multiple and Intersectional Discrimination (since 27/04/2022)
  • Full Member: Sub-Committee on Disability, Multiple and Intersectional Discrimination (since 24/01/2022)
  • Alternate of Ms Theodora BAKOYANNIS (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 30/09/2019)
  • Alternate of Mr George PAPANDREOU (Full Member): Sub-Committee on Democracy (since 27/01/2022)
  • Alternate of Mr Dimitrios KAIRIDIS (Full Member): Sub-Committee on the Rights of Minorities (from 02/10/2019 to 24/01/2022)
  • Alternate of Ms Nina KASIMATI (Full Member): Sub-Committee on Disability, Multiple and Intersectional Discrimination (from 02/10/2019 to 23/01/2022)
  • Alternate of Ms Theodora BAKOYANNIS (Full Member): Sub-Committee on External Relations (since 03/10/2019)

Interventions

Activities

Reports and committee opinions