Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Isabel MEIRELLES

Photo member

Representative
Deputy
PSD

Assembleia da República
PT - 1249-068 - Lisboa cedex
Portugal

Working language: French

Declarations of interests:
2022 , 2021 , 2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 27/01/2020

In the Assembly

  • since 27/01/2020 Representative - Portugal

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy (since 27/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on External Relations (since 25/01/2021)
  • Alternate of Mr Fernando NEGRÃO (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 20/06/2022)
  • Alternate of Mr Pedro BACELAR DE VASCONCELOS (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (from 27/01/2020 to 19/06/2022)

Activities