Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Serhii KALCHENKO

Photo member

Representative
Deputy

Verkhovna Rada
UA - 01008 - Kyiv
Ukraine

kalchenko-s@rada.gov.ua

Working language: English

Declarations of interests:
2021 , 2020

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 27/01/2020

In the Assembly

  • since 27/01/2020 Representative - Ukraine

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 27/01/2020)
  • Full Member EC/DA: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (since 27/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Human Rights (from 28/01/2020 to 24/01/2021)
  • Alternate of Mr Oleksandr MEREZHKO (Vice-Chairperson): Sub-Committee on Human Rights (since 22/03/2021)

Activities