Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms María Teresa JIMÉNEZ-BECERRIL

Photo member

Substitute
Deputy
Partido Popular

Congreso de los Diputados
ES - 28071 - Madrid
Spain

Working language: English

Declarations of interests:
2021 , 2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 06/03/2020

In the Assembly

  • since 06/03/2020 Substitute - Spain

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate of Mr Pablo HISPÁN (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 21/06/2021)
  • Alternate of Ms Marta GONZÁLEZ VÁZQUEZ (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (from 06/03/2020 to 08/06/2021)
  • Alternate of Mr Antón GÓMEZ-REINO (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 06/03/2020)
  • Alternate of Mr Sergio GUTIÉRREZ PRIETO (Full Member): Sub-Committee on Artificial Intelligence and Human Rights (since 22/03/2021)
  • Alternate of Ms Susana SUMELZO (Full Member): Sub-Committee on the European Social Charter (since 16/03/2021)

Activities