Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Marianne MARET

Photo member

Representative
Member of the Council of States

Conseil des Etats
CH-3003 - Berne
Switzerland

marianne.maret@parl.ch

Working language: French

Declarations of interests:
2021 , 2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 15/09/2020

In the Assembly

  • since 15/09/2020 Representative - Switzerland

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 15/09/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on External Relations (since 23/09/2020)
  • Alternate of Mr Alfred HEER (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 15/09/2020)
  • Alternate of Mr Damien COTTIER (Full Member): Sub-Committee on Artificial Intelligence and Human Rights (since 22/03/2021)
  • Alternate of Mr Damien COTTIER (Full Member): Sub-Committee on Artificial Intelligence and Human Rights (from 14/10/2020 to 24/01/2021)

Activities