Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Geert WILDERS (Netherlands, EC/DA)

Photo member

Representative
Member of the House of Representatives
Party for Freedom

House of Representatives - Tweede Kamer der Staten Generaal
NL - 2500 EA - The Hague
Netherlands

Working language: English

Declarations of interests:
2024 , 2023 , 2022 , 2021 , 2020

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 22/01/2024

In the Assembly

  • since 20/11/2020 Representative - Netherlands

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Sub-Committee on the Middle East and the Arab World (since 25/01/2024)
  • Alternate of Ms Carla MOONEN (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 15/04/2024)
  • Alternate of Ms Ingrid MICHON-DERKZEN (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (from 09/10/2023 to 14/04/2024)
  • Alternate of Ms Ria OOMEN-RUIJTEN (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (from 21/06/2021 to 08/10/2023)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts