Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Jan LACINA (Czechia, EPP/CD)

Photo member

Representative
Deputy
Mayors and Independents

Poslanecká sněmova Parlamentu
CZ - 118 26 - Praha 1
Czechia

Working language: English

Declarations of interests:
2024 , 2023 , 2022

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 27/04/2022
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 24/01/2022 to 26/04/2022

In the Assembly

  • since 24/01/2022 Representative - Czechia

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Culture, Science, Education and Media (since 24/01/2022)
  • Full Member: Sub-Committee on Media and Information Society (from 26/01/2023 to 22/01/2024)
  • Alternate of Mr Ondřej BENEŠIK (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 24/01/2022)

Activities