Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Pavel STANĚK (Czechia, EC/DA)

Photo member

Substitute
Deputy
Civic Democratic Party

Poslanecká sněmova Parlamentu
CZ - 118 26 - Praha 1
Czechia

Working language: English

Declarations of interests:
2024 , 2023 , 2022

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 14/03/2022
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 24/01/2022 to 13/03/2022

In the Assembly

  • since 24/01/2022 Substitute - Czechia

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate of Mr David SMOLJAK (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 23/01/2023)
  • Alternate of Mr Jan HOLÁSEK (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (from 24/01/2022 to 22/01/2023)

Activities