Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Stéphanie KOCHERT (France, ALDE)

Photo member

Substitute
Deputy
Horizons et apparentés

Assemblée nationale
FR - 75355 - Paris cedex 07 SP
France

Working language: French

Declarations of interests:
2024

Mandates

In the political groups

  • Member: Alliance of Liberals and Democrats for Europe since 10/10/2022

In the Assembly

  • since 15/04/2024 Substitute - France
  • from 10/10/2022 to 14/04/2024 Representative - France

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate of Mr Frédéric MATHIEU (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 28/11/2023)
  • Alternate of Ms Hélène LAPORTE (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (from 10/10/2022 to 27/11/2023)

Activities