Logo Assembly Logo Hemicycle

Mrs Sheryll MURRAY (United Kingdom, EC/DA)

Photo member

Substitute
Deputy
Conservative

House of Commons
GB - SW1A OAA - London
United Kingdom

Working language: English

Declarations of interests:
2024 , 2023

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 23/01/2023

In the Assembly

  • since 23/01/2023 Substitute - United Kingdom

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 22/01/2024)
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 26/05/2023)
  • Alternate of Mr David MORRIS (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (from 23/01/2023 to 21/01/2024)
  • Alternate of Lord James WHARTON (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (since 23/01/2023)
  • Alternate of Mr Virendra SHARMA (Full Member): Sub-Committee on the Rights of Minorities (since 23/01/2023)

Activities