Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Ester MIELI (Italy, EC/DA)

Photo member

Substitute
Senator
FdI

Senato della Repubblica
IT - 00186 - Roma
Italy

Working language: English

Declarations of interests:
2024

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 23/01/2023

In the Assembly

  • since 23/01/2023 Substitute - Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 26/01/2024)
  • Alternate of Mr Simone BILLI (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (from 24/04/2023 to 14/04/2024)
  • Alternate of Mr Mario Alejandro BORGHESE (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (since 15/04/2024)
  • Alternate of Mr Simone BILLI (Full Member): Sub-Committee on Youth and the Society of the Future (from 21/03/2024 to 14/04/2024)

Activities