Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Marco DREOSTO (Italy, EC/DA)

Photo member

Representative
Senator
LSP-PSd'Az

Senato della Repubblica
IT - 00186 - Roma
Italy

Working language: English

Declarations of interests:
2024 , 2023

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 23/01/2023

In the Assembly

  • since 23/01/2023 Representative - Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy (since 24/04/2023)
  • Full Member: Sub-Committee on the Western Balkans (since 25/01/2024)
  • Full Member: Sub-Committee on Democracy (from 27/04/2023 to 31/12/2023)

Interventions

Activities