Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Cerni ESCALÉ (Andorra, SOC)

Photo member

Representative
Member of the Council General
Groupe De Concòrdia

Consell General del Principat d'Andorra
AD-500 - Andorra la Vella
Andorra

Working language: English

Declarations of interests:
2024 , 2023

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 19/06/2023

In the Assembly

  • since 19/06/2023 Representative - Andorra

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy (since 19/06/2023)
  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 19/06/2023)
  • Full Member: Sub-Committee on Democracy (from 22/06/2023 to 31/12/2023)
  • Full Member: Sub-Committee on Artificial Intelligence and Human Rights (from 21/06/2023 to 22/01/2024)
  • Alternate of Mr Salomó BENCHLUCH (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (since 19/06/2023)

Activities