Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Alain CADEC (France, EPP/CD)

Photo member

Representative
Senator
Les Républicains

Sénat
FR - 75291 - Paris cedex 06
France

Working language: French

Declarations of interests:
2024

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 28/11/2023

In the Assembly

  • since 28/11/2023 Representative - France

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy (since 28/11/2023)
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (from 06/12/2023 to 24/01/2024)
  • Alternate of Mr Alain MILON (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 28/11/2023)
  • Alternate of Ms Marietta KARAMANLI (Full Member): Sub-Committee on the Western Balkans (since 25/01/2024)
  • Alternate of Mr Alain MILON (Full Member): Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 25/01/2024)

Interventions

Activities