Logo Assembly Logo Hemicycle

Speakers list

Sitting no. 11 - Monday afternoon 24 April 2017

Debate
  • Free debate

Speakers on behalf of group

ALDE Ms Kerstin LUNDGREN Sweden
UEL Mr Hişyar ÖZSOY Türkiye
EPP/CD Mr Thomas FEIST Germany
SOC Mr Pierre-Yves LE BORGN' France
EC Lord Alexander DUNDEE United Kingdom

Speakers list

1 EPP/CD Mr Valeriu GHILETCHI Republic of Moldova
2 EPP/CD Mr Vusal HUSEYNOV Azerbaijan
3 SOC Ms Pascale CROZON France
4 SOC Ms Josette DURRIEU France
5 EC Mr Oleksii GONCHARENKO Ukraine
6 ALDE Mr Rafael HUSEYNOV Azerbaijan
7 EPP/CD Mr Viorel-Riceard BADEA Romania
8 SOC Mr Geraint DAVIES United Kingdom
9 EPP/CD Mr Şaban DİŞLİ Türkiye
10 SOC Ms Soraya RODRÍGUEZ RAMOS Spain
11 EC Ms Sevinj FATALIYEVA Azerbaijan
12 ALDE Ms Olena SOTNYK Ukraine
13 EPP/CD Mr Serhii SOBOLIEV Ukraine
14 SOC Mr Zviad KVATCHANTIRADZE Georgia
15 UEL Ms Nina KASIMATI Greece
16 EPP/CD Mr Egidijus VAREIKIS Lithuania
17 SOC Lord Donald ANDERSON United Kingdom
18 EC Mr Morten WOLD Norway
19 NR Ms Oana-Mioara BÎZGAN-GAYRAL Romania
20 Mr Qais KHADER Palestine
21 EPP/CD Mr Pieter OMTZIGT Netherlands
22 ALDE Ms Melisa RODRÍGUEZ HERNÁNDEZ Spain
23 SOC Ms Ute FINCKH-KRÄMER Germany
24 EPP/CD Mr Samvel FARMANYAN Armenia
25 SOC Mr Vadym NOVYNSKYI Ukraine
26 EPP/CD Ms Naira KARAPETYAN Armenia
27 EC Mr Samad SEYIDOV Azerbaijan
28 SOC Mr Liviu Ioan Adrian PLEȘOIANU Romania
29 EC Ms Emine Nur GÜNAY Türkiye
30 ALDE Mr Alain DESTEXHE Belgium
31 EPP/CD Ms Mónika BARTOS Hungary
32 SOC Mr José CEPEDA Spain
33 EC Mr Suat ÖNAL Türkiye
34 EPP/CD Mr David BAKRADZE Georgia
35 UEL Mr Ertuğrul KÜRKÇÜ Türkiye
36 EPP/CD Ms Iryna GERASHCHENKO Ukraine
37 EPP/CD Mr Marco GATTI San Marino
38 NR Mr Alex SALMOND United Kingdom
39 Mr Bernard SABELLA Palestine
40 EC Ms Hermine NAGHDALYAN Armenia
41 UEL Ms Anastasia CHRISTODOULOPOULOU Greece
42 EC Mr Viktor VOVK Ukraine
43 NR Ms Tasmina AHMED-SHEIKH United Kingdom
44 Ms Sahar QAWASMI Palestine
45 UEL Ms Maria POSTOICO Republic of Moldova
46 Mr Miguel ROMO MEDINA Mexico