Logo Assembly Logo Hemicycle

Speakers list

Sitting no. 4 - Tuesday afternoon 28 January 2020

Debate
  • Threats to media freedom and journalists’ security in Europe

Speakers on behalf of group

UEL Mr Alexandros TRIANTAFYLLIDIS Greece
EPP/CD Ms Nicole DURANTON France
SOC Mr Stefan SCHENNACH Austria
ALDE Mr Petri HONKONEN Finland
EC/DA Mr John HOWELL United Kingdom

Speakers list

1 EPP/CD Mr Pieter OMTZIGT Netherlands
2 SOC Mr Roberto RAMPI Italy
3 SOC Lord Don TOUHIG United Kingdom
4 ALDE Mr Dimitri HOUBRON France
5 EPP/CD Mr Theodoros ROUSOPOULOS Greece
6 EC/DA Ms Sevinj FATALIYEVA Azerbaijan
7 EPP/CD Mr Carlos Alberto GONÇALVES Portugal
8 SOC Ms Christiana EROTOKRITOU Cyprus
9 ALDE Ms Nicole TRISSE France
10 UEL Mr Momodou Malcolm JALLOW Sweden
11 SOC Ms Thórhildur Sunna ÆVARSDÓTTIR Iceland
12 EC/DA Ms Naira ZOHRABYAN Armenia
13 NR Mr Tommy SHEPPARD United Kingdom
14 Mr Claude CARIGNAN Canada
15 EPP/CD Ms Tatevik HAYRAPETYAN Armenia
16 ALDE Mr Rafael HUSEYNOV Azerbaijan
17 SOC Mr José CEPEDA Spain
18 SOC Ms Susana SUMELZO Spain
19 EC/DA Mr Martin HEBNER Germany
20 ALDE Mr Jacques LE NAY France
21 EPP/CD Ms Annicka ENGBLOM Sweden
22 SOC Ms Shpresa HADRI North Macedonia
23 EPP/CD Mr Raivo TAMM Estonia
24 SOC Mr Ahmet Ünal ÇEVİKÖZ Türkiye
25 ALDE Ms Martine WONNER France
26 EC/DA Ms Sahiba GAFAROVA Azerbaijan
27 UEL Mr George LOUCAIDES Cyprus
28 NR Mr Koloman BRENNER Hungary
29 Ms Gwen BONIFACE Canada
30 SOC Mr Betian KITEV North Macedonia
31 ALDE Mr Edmon MARUKYAN Armenia
32 SOC Ms Klotilda BUSHKA Albania
33 EC/DA Mr Paolo GRIMOLDI Italy
34 SOC Mr Ľuboš BLAHA Slovak Republic
35 ALDE Mr Eerik-Niiles KROSS Estonia
36 SOC Mr Stefan ZRINZO AZZOPARDI Malta
37 EC/DA Mr Manuel VESCOVI Italy
38 UEL Ms Rósa Björk BRYNJÓLFSDÓTTIR Iceland
39 NR Ms Svetlana ZHUROVA Russian Federation*
40 Mr Özdemir BEROVA Cyprus
41 ALDE Ms Lesia ZABURANNA Ukraine
42 SOC Ms Rosianne CUTAJAR Malta
43 EC/DA Mr Alberto RIBOLLA Italy
44 ALDE Ms Maryna BARDINA Ukraine
45 SOC Mr Gheorghe-Dinu SOCOTAR Romania
46 SOC Ms Yuliya LOVOCHKINA Ukraine
47 EC/DA Mr Oleksii GONCHARENKO Ukraine
48 NR Mr Akif Çağatay KILIÇ Türkiye
49 NR Mr Kamil AYDIN Türkiye
50 NR Mr Alvise MANIERO Italy
51 NR Mr Andrey EPISHIN Russian Federation*
52 NR Mr Sergey FABRICHNYY Russian Federation*
53 NR Ms Zeynep YILDIZ Türkiye