Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Frans TIMMERMANS

Photo member


Member of the House of Representatives
Social Democrat (PvdA)

House of Representatives - Tweede Kamer der Staten Generaal
NL - 2500 EA - The Hague
Netherlands

Working language: English

Mandates

In the political groups

In the Assembly

  • from 27/01/2003 to 16/04/2007 Representative - Netherlands
  • from 21/09/1998 to 18/11/2002 Representative - Netherlands

In the committee(s) and sub-committee(s)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts