Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Alena GAJDŮŠKOVÁ

Photo member

Substitute
Deputy
Czech Social Democratic Party

Poslanecká sněmova Parlamentu
CZ - 118 26 - Praha 1
Czech Republic

gajduskovaa@psp.cz

Working language: English

Roles

Membership of political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group

Assembly Member

  • since 23/11/2018 Substitute-Czech Republic
  • from 22/01/2007 to 20/01/2013 Representative-Czech Republic
  • from 24/01/2005 to 22/01/2007 Substitute-Czech Republic

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination
  • Full Member: Sub-Committee on Children
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development
  • Alternate of Ms Zdeňka HAMOUSOVÁ (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development

Activities