Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Hannah BARDELL

Photo member

Representative
Deputy
Scottish National

House of Commons
GB - SW1A OAA - London
United Kingdom

coepa.del@parliament.uk

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Members not belonging to a Political Group since 24/11/2017

In the Assembly

  • since 24/11/2017 Representative-United Kingdom

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 24/11/2017)
  • Full Member: Sub-Committee on Media and Information Society (since 25/01/2018)
  • Full Member: Sub-Committee on Human Rights (since 22/01/2018)
  • Alternate of Lord Alexander DUNDEE (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (since 24/11/2017)
  • Alternate of Mr Virendra SHARMA (Full Member): Sub-Committee on Human Rights (from 12/12/2017 to 21/01/2018)

Activities