Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Lőrinc NACSA

Photo member

Substitute
Deputy
Fidesz Hungarian Civic Union

Hungarian National Assembly
HU - 1357 - Budapest
Hungary

Working language: English

Declarations of interests:
2022 , 2021 , 2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Vice-Chairperson: Group of the European People's Party since 15/06/2021
  • Member: Group of the European People's Party from 08/10/2018 to 14/06/2021

In the Assembly

  • since 08/10/2018 Substitute - Hungary

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 24/06/2022)
  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 08/10/2018)
  • Full Member: Sub-Committee on Artificial Intelligence and Human Rights (from 21/01/2019 to 24/01/2021)
  • Alternate of Mr Attila TILKI (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (since 08/10/2018)

Interventions

Activities