Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Kyriakos VELOPOULOS

Photo member

Substitute
Deputy
Elliniki Lisi

House of Parliament
GR - 10021 - Athens
Greece

velop-ky@otenet.gr

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 05/10/2019
  • Member: European Conservatives Group from 02/10/2019 to 04/10/2019
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 30/09/2019 to 01/10/2019

In the Assembly

  • since 30/09/2019 Substitute-Greece

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Sub-Committee on the Europe Prize (since 02/10/2019)
  • Alternate of Mr Sokratis FAMELLOS (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 30/09/2019)
  • Alternate of Ms Nina KASIMATI (Full Member): Sub-Committee on Children (since 02/10/2019)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts