Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Foteini BAKADIMA

Photo member

Substitute
Deputy
MeRA25

House of Parliament
GR - 10021 - Athens
Greece

Working language: English

Declarations of interests:
2021 , 2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the Unified European Left since 26/02/2021
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 30/09/2019 to 25/02/2021

In the Assembly

  • since 30/09/2019 Substitute - Greece

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate of Ms Liana KANELLI (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 30/09/2019)
  • Alternate of Mr Theodoros ROUSOPOULOS (Full Member): Sub-Committee on Diasporas and Integration (since 29/01/2020)
  • Alternate of Mr Theodoros ROUSOPOULOS (Full Member): Sub-Committee on Diasporas (from 02/12/2019 to 28/01/2020)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts