Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Francesco LOLLOBRIGIDA

Photo member

Substitute
Deputy

Camera dei deputati
IT - 00186 - Roma
Italy

lollobrigida_f@camera.it

Working language: English

Declarations of interests:
2021 , 2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 05/10/2019
  • Member: European Conservatives Group from 30/09/2019 to 04/10/2019

In the Assembly

  • since 30/09/2019 Substitute - Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 30/09/2019)
  • Alternate of Ms Deborah BERGAMINI (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (from 30/09/2019 to 25/03/2021)

Activities