Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Halil ÖZŞAVLI

Photo member

Representative
Deputy
AK Party

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)
TR - 06543 - ANKARA
Turkey

halil.ozsavli@tbmm.gov.tr

Working language: English

Declarations of interests:
2021 , 2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Members not belonging to a Political Group since 15/09/2020

In the Assembly

  • since 15/09/2020 Representative - Turkey

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 15/09/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 22/09/2020)
  • Alternate of Mr Ahmet BÜYÜKGÜMÜŞ (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 19/04/2021)
  • Alternate of Ms Sena Nur ÇELİK (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 15/09/2020)
  • Alternate of Mr Zafer SIRAKAYA (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (from 15/09/2020 to 11/03/2021)
  • Alternate of Ms Serap YAŞAR (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (since 15/09/2020)

Interventions

Activities