Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Jana ČERNOCHOVÁ

Photo member

Representative
Deputy
Civic Democratic Party

Poslanecká sněmova Parlamentu
CZ - 118 26 - Praha 1
Czech Republic

Working language: English

Declarations of interests:
2021 , 2020

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 14/04/2021
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 20/11/2020 to 13/04/2021

In the Assembly

  • since 20/11/2020 Representative - Czech Republic

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate of Mr Ondřej BENEŠIK (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 25/01/2021)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts