Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Marta GRANDE

Photo member

Representative
Deputy
Movimento 5 Stelle

Camera dei deputati
IT - 00186 - Roma
Italy

Working language: English

Declarations of interests:
2021

Mandates

In the political groups

  • Member: Members not belonging to a Political Group since 25/01/2021

In the Assembly

  • since 25/01/2021 Representative - Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Vice-President of the Assembly: Bureau of the Assembly (since 21/06/2021)
  • Vice-President of the Assembly: Standing Committee (since 21/06/2021)
  • Chairperson of national delegation: Standing Committee (since 09/06/2021)
  • Ex officio (Rule 14.3 of the Rules of Procedure): Bureau of the Assembly (since 09/06/2021)
  • Full Member: Committee on Culture, Science, Education and Media (since 25/01/2021)
  • Alternate of Mr Roberto RAMPI (Full Member): Sub-Committee on Culture, Diversity and Heritage (since 26/01/2021)

Activities