Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Paul GALLES

Photo member

Substitute
Deputy
Parti chrétien social

Chambre des Députés
LU - 1728 - Luxembourg
Luxembourg

Working language: French

Declarations of interests:
2022 , 2021

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 25/11/2021

In the Assembly

  • since 25/11/2021 Substitute - Luxembourg

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 25/11/2021)
  • Full Member: Sub-Committee on the European Social Charter (since 27/01/2022)
  • Full Member: Sub-Committee on Migrant Smuggling and Trafficking in Human Beings (since 24/01/2022)
  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas and Integration (since 24/11/2021)
  • Alternate of Mr Max HENGEL (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 24/01/2022)
  • Alternate of Ms Françoise HETTO-GAASCH (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (from 25/11/2021 to 23/01/2022)

Activities