Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Tomislav DONCHEV

Photo member

Substitute
Member of Parliament
GERB-UDF

National Assembly of the Republic of Bulgaria
BG - 1169 - Sofia
Bulgaria

Working language: English

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 29/06/2022
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 24/01/2022 to 28/06/2022

In the Assembly

  • since 24/01/2022 Substitute - Bulgaria

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate of Ms Ekaterina ZAHARIEVA (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 14/03/2022)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts