Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Christine PASQUIER-CIULLA (Monaco, EPP/CD)

Photo member

Substitute
Councillor
Union Nationale Monégasque

Conseil National de Monaco
98015 - Monaco
Monaco

Working language: French

Declarations of interests:
2024 , 2023

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 26/04/2023
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 24/04/2023 to 26/04/2023

In the Assembly

  • since 24/04/2023 Substitute - Monaco

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 15/04/2024)
  • Alternate EPP/CD: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (since 26/01/2024)
  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 24/04/2023)
  • Full Member: Committee on Culture, Science, Education and Media (from 24/04/2023 to 14/04/2024)
  • Alternate of Mr Régis BERGONZI (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 24/04/2023)
  • Alternate of Ms Béatrice FRESKO-ROLFO (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (since 24/04/2023)

Activities