Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Namık TAN (Türkiye, SOC)

Photo member

Representative
Deputy
CHP

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)
TR - 06543 - ANKARA
Türkiye

Working language: English

Declarations of interests:
2024 , 2023

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 22/01/2024
  • Vice-Chairperson: Socialists, Democrats and Greens Group from 09/10/2023 to 21/01/2024

In the Assembly

  • since 09/10/2023 Representative - Türkiye

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy (since 09/10/2023)
  • Full Member: Sub-Committee on the Western Balkans (since 25/01/2024)
  • Full Member: Sub-Committee on Democracy (from 12/10/2023 to 31/12/2023)
  • Alternate of Ms Gökçe GÖKÇEN (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 09/10/2023)
  • Alternate of Mr Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ (Full Member): Sub-Committee on External Relations (since 12/10/2023)

Activities