Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Saskia KLUIT (Netherlands, SOC)

Photo member

Representative
Senator
GreenLeft-Labour Party

Senate - Eerste Kamer der Staten Generaal
NL - 2500 EA - The Hague
Netherlands

Working language: English

Declarations of interests:
2024 , 2023

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 09/10/2023

In the Assembly

  • since 15/04/2024 Representative - Netherlands
  • from 09/10/2023 to 14/04/2024 Substitute - Netherlands

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 15/04/2024)
  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 09/10/2023)
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 12/10/2023)
  • Alternate of Ms Carla MOONEN (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (from 09/10/2023 to 14/04/2024)

Interventions

Activities