Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Emilie Enger MEHL

Photo member

Representative
Deputy
Centre Party

Stortinget
NO - 0026 - Oslo 1
Norway

eem@stortinget.no

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Alliance of Liberals and Democrats for Europe since 24/11/2017

In the Assembly

  • since 24/11/2017 Representative-Norway

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member ALDE: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (since 31/01/2020)
  • Third Vice-Chairperson: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (since 29/01/2020)
  • Alternate ALDE: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (from 24/01/2019 to 30/01/2020)
  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 24/11/2017)
  • Alternate of Ms Silje HJEMDAL (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 24/11/2017)

Interventions

Activities