Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Sokratis FAMELLOS

Photo member

Substitute
Deputy
SY.RIZ.A

House of Parliament
GR - 10021 - Athens
Greece

s.famellos@parliament.gr

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the Unified European Left since 30/09/2019

In the Assembly

  • since 30/09/2019 Substitute-Greece

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 30/09/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on Integration (from 02/12/2019 to 28/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 02/10/2019)
  • Alternate of Mr Theodoros ROUSOPOULOS (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 03/10/2019)
  • Alternate of Ms Foteini PIPILI (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (from 30/09/2019 to 02/10/2019)
  • Alternate of Mr Kyriakos VELOPOULOS (Full Member): Sub-Committee on the Europe Prize (since 02/10/2019)

Interventions

Activities