Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Sibel ARSLAN

Photo member

Representative
Member of the National Council

Conseil national
CH-3003 - Berne
Switzerland

sibel.arslan@parl.ch

Working language: English

Declarations of interests:
2021 , 2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 27/01/2020

In the Assembly

  • since 27/01/2020 Representative - Switzerland

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 25/01/2021)
  • General Rapporteur on local and regional authorities: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 06/07/2020)
  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 27/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on the Europe Prize (from 26/06/2020 to 05/07/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 28/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on the Middle East and the Arab World (since 28/01/2020)
  • Alternate of Mr Christian LEVRAT (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 27/01/2020)
  • Alternate of Mr Pierre-Alain FRIDEZ (Full Member): Sub-Committee on the Europe Prize (since 06/07/2020)
  • Alternate of Mr Christian LEVRAT (Full Member): Sub-Committee on the Europe Prize (from 28/01/2020 to 25/06/2020)

Activities