Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Andi-Lucian CRISTEA (Romania, SOC)

Photo member

Representative
Deputy
Social Democratic Party

Camera Deputatilor
RO - 050563 - Bucarest
Romania

Working language: English

Declarations of interests:
2024 , 2023 , 2022 , 2021

Mandates

In the political groups

  • Vice-Chairperson: Socialists, Democrats and Greens Group since 22/01/2024
  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group from 19/03/2021 to 21/01/2024

In the Assembly

  • since 19/03/2021 Representative - Romania

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • General Rapporteur on science and technology impact assessment: Committee on Culture, Science, Education and Media (since 25/01/2024)
  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 19/03/2021)
  • Full Member: Committee on Culture, Science, Education and Media (since 19/03/2021)
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 21/04/2021)
  • Full Member: Sub-Committee on Media and Information Society (since 26/03/2021)

Activities