Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Franz Leonhard ESSL

Photo member

Representative
Deputy
ÖVP

Parlament
AT - 1017 - Wien
Austria

franz.essl@parlament.gv.at

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019 , 2018

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 27/01/2014

In the Assembly

  • since 27/01/2014 Representative-Austria

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 29/01/2014)
  • Alternate of Ms Andrea EDER-GITSCHTHALER (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (since 27/01/2020)
  • Alternate of Ms Monika MÜHLWERTH (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (from 22/01/2018 to 26/01/2020)
  • Alternate of Mr Andreas SCHIEDER (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (from 29/01/2014 to 21/01/2018)

Interventions

Activities