Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Bernadeta COMA (Andorra, ALDE)

Photo member

Representative
Member of the Council General
Groupe Démocrate

Consell General del Principat d'Andorra
AD-500 - Andorra la Vella
Andorra

Working language: French

Declarations of interests:
2024 , 2023

Mandates

In the political groups

  • Member: Alliance of Liberals and Democrats for Europe since 19/06/2023

In the Assembly

  • since 19/06/2023 Representative - Andorra

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Vice-President of the Assembly: Bureau of the Assembly (since 22/01/2024)
  • Vice-President of the Assembly: Standing Committee (since 22/01/2024)
  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 19/06/2023)
  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 19/06/2023)
  • Chairperson of national delegation: Standing Committee (since 19/06/2023)
  • Full Member: Sub-Committee on the Rights of Minorities (since 22/06/2023)
  • Full Member: Sub-Committee on the European Social Charter (since 20/06/2023)
  • Alternate of Mr Cerni ESCALÉ (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 19/06/2023)
  • Alternate of Ms Susanna VELA (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (since 19/06/2023)

Activities