Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Jason AZZOPARDI

Photo member

Substitute
Deputy
Nationalist Party

House of Representatives
MT - VLT 1111 - Valletta
Malta

jason.azzopardi@parlament.mt

Working language: English

Declarations of interests:
2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 09/10/2017

In the Assembly

  • since 09/10/2017 Substitute-Malta

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member EPP/CD: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (since 31/01/2020)
  • Alternate EPP/CD: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (from 28/06/2019 to 30/01/2020)
  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy (since 09/10/2017)
  • Full Member: Sub-Committee on External Relations (since 28/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on the Middle East and the Arab World (since 28/01/2020)
  • Alternate of Mr Carmelo MIFSUD BONNICI (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 24/06/2019)
  • Alternate of Mr David STELLINI (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (from 09/10/2017 to 23/06/2019)

Interventions

Activities